14 dagen gratis, zonder betaalgegevens
Aanbestedingsdrempel

Hoe bereken ik de waarde van een opdracht voor drempeltoepassing?

In het kort

De waarde van een opdracht voor de aanbestedingsdrempel wordt geraamd exclusief btw, over de volledige looptijd inclusief alle verlengingsopties. Bij een raamovereenkomst telt de maximale waarde van alle opdrachten eronder, bij percelen tellen alle percelen samen en bij contracten voor onbepaalde tijd telt de maandwaarde maal 48. Splitsen om onder de drempel te blijven is verboden. Zo is 60.000 euro per jaar over vier jaar 240.000 euro. Vollo toont bij elke match de geraamde waarde en de looptijd. Met Bid Copilot win je die aanbestedingen ook: eisenmatrix, gewogen gunningscriteria en Bid Writer-concepten.

aanbestedingsdrempel

Of een opdracht Europees moet worden aanbesteed, hangt af van de geraamde waarde. De rekenregels daarvoor staan in de Aanbestedingswet en ze pakken vaak anders uit dan het jaarbedrag suggereert: opties tellen mee, raamovereenkomsten voor het maximum, percelen bij elkaar. Dit artikel legt de regels uit met voorbeelden, zodat je als inschrijver kunt inschatten waar een opdracht verschijnt en of een raming klopt.

De vijf rekenregels

  1. Exclusief btw. Alle ramingen en drempels zijn zonder btw.
  2. Over de hele looptijd inclusief opties. Een contract van twee jaar met twee optiejaren wordt geraamd over vier jaar, ook als de opties misschien nooit worden gebruikt.
  3. Raamovereenkomsten voor het maximum. De geraamde waarde is de maximale waarde van alle opdrachten die onder de raamovereenkomst geplaatst kunnen worden; vandaar dat leidraden een maximumbedrag noemen.
  4. Percelen samen. De waarde van alle percelen bij elkaar bepaalt het regime; is het totaal boven de drempel, dan geldt de Europese procedure voor elk perceel (met een kleine uitzondering voor percelen onder 80.000 euro die samen minder dan 20 procent van het totaal zijn).
  5. Onbepaalde tijd of langer dan 48 maanden. Bij leveringen en diensten telt dan de maandwaarde maal 48; bij contracten tot 48 maanden de totale waarde.

Daarbovenop geldt het splitsingsverbod: soortgelijke opdrachten die een overheid in een jaar plaatst, worden samengeteld. Tien losse adviesopdrachten van 25.000 euro bij dezelfde gemeente zijn één opdracht van 250.000 euro. De actuele drempels staan bij de actuele aanbestedingsdrempel in Nederland.

Rekenvoorbeelden

OpdrachtBerekeningGeraamde waardeRegime (decentraal, 2026-2027)
Schoonmaak gemeentehuis, 60.000 euro per jaar, 2 jaar met 2 optiejaren60.000 x 4€ 240.000Europees (boven 216.000)
Groenonderhoud, 45.000 euro per jaar, 3 jaar, geen opties45.000 x 3€ 135.000Nationaal (vaak meervoudig onderhands)
Raamovereenkomst ICT-inhuur, maximum 900.000 euro over 4 jaarMaximale waarde€ 900.000Europees
Onderhoudscontract voor onbepaalde tijd, 5.000 euro per maand5.000 x 48€ 240.000Europees
Renovatie sporthal, 1,2 miljoen euroWerk, eenmalig€ 1.200.000Nationaal (onder 5.404.000; vaak meervoudig onderhands of nationaal openbaar)
Drie percelen schoonmaak van 90.000, 80.000 en 70.000 euroSamengeteld€ 240.000Europees, voor alle drie de percelen

Hoe kan ik drempelbedragen berekenen voor mijn bedrijf?

Als inschrijver bereken je geen drempel, maar je gebruikt de raming wel op drie momenten. Ten eerste om te weten waar een opdracht verschijnt: een meerjarig dienstencontract bij een gemeente is bijna altijd Europees en dus openbaar op TenderNed; kleine en kortlopende opdrachten komen per uitnodiging. Ten tweede om het budget in te schatten: de geraamde waarde in de aankondiging, gedeeld door de looptijd en de omvang, geeft het prijsniveau dat de opdrachtgever verwacht. Ten derde om te controleren of een raming klopt: staat een opdracht net onder de drempel terwijl de looptijd of de opties anders suggereren, dan is dat een vraag voor de nota van inlichtingen.

Voor je eigen omzetplanning werkt de raming andersom: de gunningswaarde van vergelijkbare opdrachten, gedeeld door de looptijd, is de jaaromzet die een gewonnen aanbesteding oplevert. Hoe je die gunningen vindt, staat bij voorbeelden van succesvolle aanbestedingsprocedures.

Veelgemaakte fouten in ramingen

  • Opties vergeten. Twee optiejaren verdubbelen de waarde van een contract van twee jaar. Zonder de opties lijkt de opdracht nationaal, met de opties is hij Europees.
  • Btw meerekenen. Een raming van 250.000 euro inclusief btw is 206.612 euro exclusief en blijft onder de decentrale drempel.
  • Raamovereenkomst ramen op verwachte afname. Het maximum telt, niet de verwachting.
  • Percelen apart beoordelen. Het totaal van de percelen bepaalt het regime.
  • De drempel van het verkeerde jaar gebruiken. Sinds 2026 gelden lagere bedragen; een opdracht van 218.000 euro was in 2025 nationaal en is nu Europees.

Werken, leveringen en diensten: waar de raming anders werkt

SoortWat meeteltLet op
WerkenDe totale waarde van het werk inclusief de leveringen die de overheid ter beschikking steltOnderhoudscontracten voor gebouwen zijn vaak diensten, geen werken; dan geldt de veel lagere drempel
LeveringenKoop, huur, lease en huurkoop, inclusief bijkomende plaatsing en installatieBij lease en huur telt de looptijd, bij onbepaalde tijd de maandwaarde maal 48
DienstenHet honorarium inclusief provisies, rente en andere vergoedingenBij verzekeringen de premie, bij ontwerpwedstrijden de prijzen en vergoedingen
Gemengde opdrachtenHet hoofdvoorwerp bepaalt het regimeEen softwarelevering met veel implementatiediensten kan als dienst worden geraamd

De grens tussen werken en diensten is voor inschrijvers de belangrijkste: een onderhoudscontract van 800.000 euro is als werk nationaal en als dienst Europees. De leidraad noemt het gekozen regime; klopt het niet met de aard van de opdracht, dan is dat een vraag voor de nota van inlichtingen.

De raming direct in beeld

Vollo toont bij elke aanbesteding die bij je bedrijf past de procedure, de geraamde waarde en de looptijd uit de aankondiging, naast de matchscore, de deadline en de Go/No-Go op de eisen. Zo zie je in één oogopslag of een opdracht Europees of nationaal is, hoeveel budget erachter zit en hoe lang je eraan werkt als je wint. Met Bid Copilot komen daar de vergelijkbare gunningen met winnaar en prijs bij, zodat je je eigen prijs onderbouwt met wat er bij deze opdrachtgever eerder is betaald. Terug naar de aanbestedingsdrempel en drempelbedragen.

Veelgestelde vragen

Tellen verlengingsopties mee voor de aanbestedingsdrempel?

Ja. De opdrachtwaarde wordt geraamd over de volledige looptijd inclusief alle opties en verlengingen, ook als die misschien niet worden gebruikt. Een contract van twee jaar met twee optiejaren wordt over vier jaar geraamd.

Is de drempel inclusief btw?

Nee. Zowel de drempelbedragen als de raming van de opdrachtwaarde zijn exclusief btw.

Hoe wordt een raamovereenkomst geraamd?

Op de maximale waarde van alle opdrachten die onder de raamovereenkomst geplaatst kunnen worden gedurende de looptijd. Daarom noemen leidraden een maximumbedrag; dat is de raming, niet de verwachte afname.

Hoe wordt een contract voor onbepaalde tijd geraamd?

Bij leveringen en diensten voor onbepaalde tijd of langer dan 48 maanden telt de maandwaarde maal 48. Een onderhoudscontract van 5.000 euro per maand wordt dus geraamd op 240.000 euro.

Mag een overheid een opdracht in kleinere opdrachten splitsen?

Verdelen in percelen mag en wordt aangemoedigd, maar de waarde van alle percelen samen bepaalt het regime. Splitsen in losse opdrachten om onder de drempel te blijven is verboden; soortgelijke opdrachten worden samengeteld.

Gerelateerde vragen

Geschreven door de redactie van Vollo. Laatst gecontroleerd: . Prijzen en marktinformatie zijn gebaseerd op openbaar beschikbare informatie, peildatum september 2026. Klopt er iets niet meer? Laat het ons weten via de contactpagina.